Vil Christoph Waltz spille Blofeld, eller er det en annen skuespiller som har rollen i «SPECTRE»?

Under kunngjøringen på Pinewood ble det kjent at selveste Christoph Waltz er castet som Oberhauser i den nye Bond-filmen «SPECTRE».
Det har lenge vært spekulert i om Waltz skal spille Blofeld. Men verken han selv eller regissør Sam Mendes ville bekrefte det.
Etter det James Bond-magasinet forstår er karakterens fulle navn Franz Oberhauser, sønnen til Hans Oberhauser, en skiinstruktør som fungerte som en farsfigur til Bond.
Hans Oberhauser refereres til i Ian Flemings novelle «Octopussy» fra 1966:
“It just happened that Oberhauser was a friend of mine. He taught me to ski before the war, when I was in my teens. He was a wonderful man. He was something of a father figure to me at a time when I happened to need one.”
ICYMI: Christoph Waltz was announced as Oberhauser in #SPECTRE pic.twitter.com/TuQmVVmVnC
— James Bond (@007) 4. desember 2014
En teori er at Oberhauser bare er et dekknavn, og at Waltz’ karakter egentlig er Blofeld. En annen teori er at Andrew Scott er filmens skurk. Foreløpig vites lite om Scotts karakter, ikke annet enn at han heter Denbigh og en del av MI6-teamet på Whitehall. Både Scott og Waltz har imponert stort som skurker, henholdsvis som Moriarty («Sherlock») og Hans Landa («Inglourious Basterds»). Begge er med andre ord svært kapable til å spille Blofeld.
And welcoming… Andrew Scott as Denbigh pic.twitter.com/UNBlMoBmXz
— James Bond (@007) 4. desember 2014
Den som ender opp som Blofeld i «SPECTRE» vil følge i fotsporene til en rekke dyktige skuespillere. Det var Donald Pleasence som spilte Bonds nemesis i «You Only Live Twice» (1967), og han ble etterfulgt av Kojak-stjernen Telly Savalas i «On Her Majesty’s Secret Service» (1969). Den britiske skuespilleren Charles Gray hadde rollen i «Diamonds Are Forever» (1971).
Blofeld-karakteren var også med i «From Russia With Love» (1963) og «Thunderball» (1965), men i disse filmene ble ikke ansiktet vist. Sist gang vi så karakteren i en offisiell Bond-film var i åpningssekvensen til «For Your Eyes Only” (1981), selv om karakterens navn ikke blir nevnt.
Noen år senere var det svenske Max von Sydow som spilte Blofeld i den uofisielle Bond-filmen «Never Say Never Again» (1983).
Det var i november 2013 at MGM og Danjaq (holdingselskapet bak Eon Productions) kjøpte alle rettigheter og interesser i boet til den avdøde irske produsenten Kevin McClory. Dermed sikret Broccoli-familien og MGM seg samtlige rettigheter til de mye omtalte Thunderball-manusene, herunder rettigheten til å anvende forbryterorganisasjonen SPECTRE inklusive den ikoniske Bond-skurken Ernst Stavro Blofeld.
Følgende skuespillere har spilt Ernst Stavro Blofeld tidligere:
- «From Russia With Love» (1963) – Eric Pohlmann / Anthony Dawson
- «Thunderball» (1965) – Eric Pohlmann / Anthony Dawson
- «You Only Live Twice» (1967) – Donald Pleasence
- «On Her Majesty’s Secret Service» (1969) – Telly Savalas
- «Diamonds Are Forever» (1971) – Charles Gray
- «For Your Eyes Only» (1981) – John Hollis / Robert Rietty
- «Never Say Never Again» (1983) – Max von Sydow